Ocena bezpieczeństwa kosmetyków

Kosmetyki są specyfikami, których każdy człowiek, w większym lub mniejszym stopniu, używa na co dzień. Co za tym idzie, każda firma powinna dołożyć wszelkich starań, aby wyprodukowany przez nią preparat był bezpieczny w użytku. Poza tym musi pamiętać, aby na każdym opakowaniu była zawarta informacja nie tylko o skuteczności, ale przede wszystkim o działaniu na skórę.

Dlatego jednym z najważniejszych miejsc w każdym przedsiębiorstwie kosmetycznym jest laboratorium, w którym przeprowadza się miliony badań, zanim kosmetyk zostanie wypuszczony na rynek. W laboratorium pracują jednocześnie ie tylko lekarze dermatolodzy, ale również biolodzy, chemicy i farmaceuci, których zadaniem jest wyeliminowanie wszystkich nieporządnych skutków.

Poza tym, każdy, kto pracuje przy produkcji kosmetyków musi wiedzieć, że środowisko, w którym znajdują się preparaty musi być sterylnie czyste. Nie może dostać się do niego żaden drobnoustrój, który znacznie obniżyłby wartość kosmetyku, a nawet doprowadziłby do infekcji osób, które go zastosowały.

 Czym tak naprawdę jest kosmetyk?

Wszyscy ich używamy, jednak kiedy przychodzi moment, kiedy mamy je zdefiniować – mamy z tym ogromny problem. Czym zatem jest kosmetyk? To nic innego, jak preparat, który ma kontakt ze skórą, paznokciami, włosami, czy nawet zewnętrznymi narządami płciowymi człowieka i który stosuje się w celu ochrony, zapewnienia czystości i pielęgnacji naszego ciała. Kosmetyku używa się również do poprawienia naszego wyglądu.

Dlaczego sterylna produkcja kosmetyków jest tak ważna?

Sprawdzenie bezpieczeństwa stosowania kosmetyków jest o tyle ważne, że będzie ono sprawdzane przez tysiące, a może nawet setki tysięcy klientów, którzy kupią dany preparat i zastosują go na swojej skórze. Dlatego też kosmetyki muszą być wytwarzane w sterylnych warunkach, w laboratoriach wyposażonych w najnowszej generacji maszyny, które nie dopuszczą do skażenia czymkolwiek danego preparatu. Większość kosmetyków produkowana jest obecnie zgodnie z zasadami GMP, które stosowane są podczas produkcji leków.

Aby sprawdzić, czy kosmetyki mogą trafić do obrotu, należy skupić się na kilkunastu  normach, w których zawarte są określone wytyczne. Dzięki tym danym, każda firma ma możliwość stworzyć doskonały schemat badań mikrobiologicznych oraz analitycznych, które pozwolą na stworzenie idealnego działu kontroli jakości, który nie dopuści do obrotu produktów, jeżeli te nie będą miały choćby zadowalających wyników badań.

Jeżeli do produktów wprowadzane są zmiany, które zdaniem producenta ulepszą jakość kosmetyków, powinny być one dokumentowane przez kontrolerów. Do ich zadań należy również badanie pobranych własnoręcznie próbek kosmetyków. Która próbka jest odpowiednia do badania i uznawana za reprezentatywną? Tylko ta, która  została pobrana z jednorodnego materiału została pobrana jej odpowiednia ilość została pobrana w odpowiednich warunkach i w wymaganej do przeprowadzenia badań ilości.